Wzorem ubiegłych lat Komitet Organizacyjny Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego (OMSA) im. Profesora Roberta Głębockiego zaprasza do przeprowadzenia wojewódzkich konkursów na referat z zakresu astronomii i astronautyki dla uczniów szkół średnich (dodatkowo dopuszczamy uczniów ostatniej klasy szkoły podstawowej jeżeli zaistnieje taka potrzeba). Patronat merytoryczny nad przebiegiem konkursu i seminarium sprawują Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. W tym roku, akcja konkursów i seminariów odbędzie się po raz 51, w tym 41 raz w skali ogólnopolskiej. Mamy nadzieję, że wszystkie Kuratoria, Ośrodki Metodyczne, placówki Doskonalenia Nauczycieli włączą się w organizację konkursu na terenie własnych województw, przyczyniając się tym do rozbudzenia zainteresowań młodzieży wiedzą o Wszechświecie, jedną z najbardziej intensywnie rozwijających się obecnie dziedzin nauki.
W tegorocznej edycji OMSA przedstawiono 28 referatów, pogrupowanych w 3 sesje tematyczne. Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że w tym roku I miejsce w konkursie zajął: Krzysztof Zieliński z I LO w Kołobrzegu, który wygłosił referat "Fotometryczne obserwacje tranzytów planet pozasłonecznych. Analiza z użyciem AstroImageJ".
II miejsce (ex aequo) zajęły:
Lena Kulczycka, woj. małopolskie, Krakowskie Młodzieżowe Towarzystwo Nauk i Sztuk Centrum Młodzieży Kraków za referat "Okres rotacji Słońca nie jest równy 21 dniom."
Weronika Skrobacz, woj. małopolskie, Krakowskie Młodzieżowe Towarzystwo Nauk i Sztuk Centrum Młodzieży Kraków za referat "Obserwacje układów kataklizmicznych".
Na III miejscu znalazł się Antoni Zegarski, woj. mazowieckie, IX LO w Warszawie, za referat "Tajemnice największej kosmicznej symfonii: jak odszyfrować zagadki Wszechświata z jego najstarszego echa?".
Serdecznie gratulujemy nie tylko laureatom tegorocznego konkursu, ale wszystkim uczestnikom za wspaniałe, pełne pasji wystąpienia.