W dniu wczorajszym odbyło się wręczenie nagród uczestnikom pierwszej edycji konkursu fotograficznego "Astro Grudziądz 2026".
Konkurs ten skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych z Grudziądza, ale nie tylko. Jego celem była przede wszystkim popularyzacja astronomii oraz rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi, w tym zachęcanie młodzieży do obserwacji nocnego nieba i odkrywania piękna Wszechświata poprzez fotografię. Uczestnicy mieli okazję rozwijać swoje umiejętności techniczne i artystyczne, a także poszerzać wiedzę o zjawiskach astronomicznych.
Decyzją komisji konkursowej przyznano nastepujące miejsca:
| I miejsce | Patryk Malak | Za zdjęcia: "Taniec na niebie" oraz "Tęczowy krajobraz". |
| II miejsce | Wiktor Nowicki | Za zdjęcia: "Zorza polarna i zjawisko IPA" oraz "Wenus i Jowisz w obłokach srebrzystych". |
| III miejsce | Wiktoria Lewicka | Za serię zdjęć: "Nasza sąsiadka M31", "M42 – gwiazda zimowego nieba (Orion Nebula)" oraz "M1 – początek i koniec w jednym kadrze". |
| Nagroda specjalna Dyrektora ZST | Zofia Barabasz | Za zdjęcie: "Srebrne serce nieba". |
| Nagroda specjalna Dyrektora ZST | Igor Czerwiński | Za serię zdjęć: "Zorza polarna". |
Ponadto przyznano 8 wyróżnień, które otrzymali: Mateusz Angowski, Maciej Jakubicz, Antoni Kiwała, Mateusz Rak, Filip Stroiński, Filip Tuptanowski, Martyna Wojciechowska oraz Krzysztof Zawadziński.
Z prac uczestników zostanie utworzona galeria, którą będzie można oglądać przy okazji wizyty w naszym Planetarium.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom pasji do obserwacji i fotografowania pięknego nocnego nieba!



